Drukuj
Kategoria: Aktualności

ChK z sufitu kosciola

Instytuty świeckie

?? Przemieniamy świat od wewnątrz. W większości żyjemy w swoich domach, w swoich rodzinach, pracujemy w najróżniejszych zawodach: jako nauczycielki, lekarki, kobiety biznesu prowadzące własną działalność, na uczelniach wyższych ? opowiada Elwira Fertacz, przewodnicząca Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich.

? Część z nas żyje w sekrecie, tzn. nikt z naszego otoczenia, nawet najbliższego, nie wie, że jesteśmy osobami konsekrowanymi ? dodaje. Członkowie instytutów świeckich, poza kilkoma wyjątkami, nie żyją razem, nie prowadzą wspólnych dzieł. Utrzymują się sami ? zdolność do samodzielnego utrzymania jest zresztą wymogiem przyjęcia do instytutu ? oraz zasadniczo sami muszą zapewnić sobie opiekę i utrzymanie na starość.

W Polsce działa 36 instytutów świeckich, w większości żeńskich. Działa tylko jeden instytut męski ? Instytut Świecki Chrystusa Króla. W Instytucie Świętej Rodziny działają natomiast dwa autonomiczne kręgi ? mężczyzn i kobiet. W sumie w instytutach świeckich żyje w Polsce 1250 osób, z tego ok. 100 w formacji początkowej, tzn. przed złożeniem ślubów wieczystych. Śluby, podobnie jak w zakonach, składa się trzy: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Świeccy konsekrowani nie rezygnują z majątku na rzecz wspólnoty, starają się jednak zarządzać dobrami materialnymi nie jak właściciele, ale jak szafarze. Większe wydatki konsultują z przełożonymi, wspierają potrzebujących.

Choć powołań jest mniej niż kilkanaście lat temu, ich procent w stosunku do populacji utrzymuje się na stałym poziomie. Spadek przypisywać więc należy demografii. Jak zaznacza Elwira Fertacz, zaobserwować natomiast można, że kandydaci i kandydatki to osoby starsze niż niegdyś.?

 [źródlo: fragment raportu: Życie konsekrowane w Polsce z: https://ekai.pl/zycie-konsekrowane-w-polsce-2/ ]

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Odpowiedzi na pytania stawiane na spotkaniach z przedstawicielkami naszego Instytutu Świeckiego Chrystusa Króla znajdziesz w dziale: Młodzi pytają, Kapłani pytają. Zajrzyj, poczytaj, przemódl, podejmij decyzję.