Jezus1Jaki obraz Chrystusa taki obraz Kościoła, jaki obraz Chrystusa Króla taki obraz królowania każdego z nas - powiedział do młodych, w listopadzie 2017 r. na Jasnej Górze abp Grzegorz Ryś.

Ewangelia pokazuje - mówił hierarcha - że aby zasiąść na tronie Chrystusa trzeba zrobić o wiele mniej, niż Jezus zadał sobie? Ten tron niebieski jest dla tych, którzy dadzą pić, nakarmią głodnego, pójdą do więzienia, ale Jezus od siebie wymaga znacznie więcej. Nie wymaga tylko tego, by dać pić czy nakarmić. On staje się głody, spragniony, staje się nagi, staje się uwięziony, chory aż po śmierć na krzyżu.

- Nasz król jest głodny, spragniony, nagi, umierający. Nie potrafi przeżywać swojej godności królewskiej inaczej i to jest Jego wybór dokonany w wolności, w potrzebie serca ? powiedział abp Ryś.

- On nie potrafi inaczej panować nad nami jak z wysokości krzyża. - Władza Jezusa jest władzą nad sercem, a nad sercem nie możecie mieć władzy inaczej, jak tylko kochając, jak tylko dając siebie.

Dobra Nowina o Bogu, który jest królem z wysokości krzyża, to jest Nowina, która nas dyscyplinuje.  

Arcybiskup, zwracając się do młodych ludzi, którzy przyjmowali w tym dniu sakrament bierzmowania, przypomniał, że bierzmowanie jest sakramentem, w czasie którego stajemy się pomazańcami Boga.- Dla chrześcijanina nie ma innego sposobu panowania jak na wzór Jezusa, na Jego sposób.

 Cała homilia do posłuchania w poniższym linku 

Homilia - abp Grzegorz Ryś