Msza swZ całą pewnością wiele z nas modli się systematycznie za kapłanów. Modlitwy takie są albo bardzo prywatne, nieformalizowane (omadlany ksiądz wie o nich albo i nie), albo też wiążą się z jakimś rodzajem zobowiązania. Myślę, że dobrze znana jest forma tzw. margaretki ? grupy osób modlących się w intencji danego księdza. Są jednak i inne możliwości. Jedną z nich jest DDAK ? akcja, którą poznałam dzięki spotkaniu z pewną łodzianką.

DDAK to Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów.

Dzieło polega na tym, że każda chętna osoba może zadeklarować czasową (ze wskazaniem terminu, do kiedy) lub stałą (dożywotnią) modlitwę za wybranego przez siebie księdza, przesłać do centrali dzieła imię i nazwisko tego kapłana. Tym sposobem anonimowa (bez ujawnienia danych osoby modlącej się) informacja o tym, że od wskazanej daty dany ksiądz jest otoczony regularną modlitwą, pojawia się na stronie internetowej, w alfabetycznym wykazie zwanym księgą adoptowanych kapłanów. Po pewnym czasie, jeśli osoba modląca się sobie tego życzy, ksiądz może otrzymać od DDAK korespondencyjne, papierowe zawiadomienie o tym, że został ?adoptowany? ? objęty stałą modlitwą. Zawiadomienie może, ale nie musi ujawniać personaliów tego, kto się modli.

Trochę statystyki: ?2 października 2015 roku przekroczyliśmy liczbę 7000 różnych kapłanów: diecezjalnych i zakonnych, polskich i z za granicy, którzy byli omadlani w ramach DDAK. Łączna liczba wszystkich zobowiązań od dnia powstania akcji na dzień 18.03.2017 to w przybliżeniu 11550?.

Zobowiązanie i tym samym udział w DDAK jest dla niektórych ludzi pomocą w wytrwałej modlitwie (zobowiązali się, więc bardziej ich to ?trzyma? niż przelotny pomysł). Na pewno nie wszyscy potrzebują takiego umocowania, wiele osób modli się w ciszy serca. Niemniej DDAK jako wieloletnia akcja ma duży sens. Okazuje się, że niektórzy kapłani tylko tą drogą dowiadują się, że ktoś się regularnie za nich modli, ktoś uznał to za stałe zobowiązanie ? i ta świadomość jest dla księży dużym umocnieniem. Poza tym dzieło uwrażliwia na potrzebę modlenia się za duchownych, mobilizuje do modlitwy, pomaga odkryć możliwość osobistego zaangażowania się w taką modlitwę. Może też uczyć odpowiedzialności za dane słowo, za obietnicę. Jeżeli więc nawet same nie widzimy potrzeby przyłączenia się ? zastanówmy się, może dla kogoś w naszych środowiskach, także dla osób młodych, taka forma będzie pomocna.

K.

Adres strony internetowej: https://ddak.wordpress.com/